October 7, 2022

InfoTrace

The value of truth

A league-best 123 Coyotes named to Summit League Commissioner’s List

6 min read

SIOUX FALLS, S.D.—South Dakota placed a league-best 123 athletes on The Summit League Commissioner’s List announced Friday.
 
The list honors student-athletes for their hard work in the classroom. They must carry a 3.50 cumulative grade-point average, have completed at least three semesters at the institution and used a season of competition in the sport in which the student-athlete is nominated.
 
South Dakota’s volleyball program earned the Team Academic Achievement Award this season for having the highest percentage of eligible student-athletes on the Commissioner’s List. Volleyball had 92.3 percent of its eligible roster make the list. This marks the second-straight Team Academic Achievement Award and third overall for Coyote volleyball.
 
Overall, South Dakota placed 57.5 percent of its eligible student-athletes on the list. The Coyotes 123 athletes combined for 133 selections. The complete list of South Dakota’s 2021-22 Summit League Commissioner’s List honorees follows.
 
Men’s Basketball (3)
Max Burchill, Fr., Marketing, Sioux Falls, S.D.
Damani Hayes, Jr., General Studies, Mankato, Minn.
Tasos Kamateros, So., Business Administration, Vermillion, S.D.
 
Women’s Basketball (8)
Macy Guebert, Jr., Nursing, Apple Valley, Minn.
Morgan Hansen, Fr., Pre-Elementary Education, Sioux Falls, S.D.
Liv Korngable, Sr., Master’s of Interdisciplinary Studies, Rochester, Minn.
Maddie Krull, Fr., Social Work, Omaha, Neb.
Chloe Lamb, Sr., Master’s of Interdisciplinary Studies, Onida, S.D.
Allison Peplowski, Jr., Medical Biology, Williamston, Mich.
Regan Sankey, Sr., Accounting, Lincoln, Neb.
Jeniah Ugofsky, So., Psychology, Harrisburg, S.D.
 
Men’s Cross Country (3)
Alec Atwood, So., Business Administration, Beresford, S.D.
Charlie Babcock, So., Medical Biology, Forest Lake, Minn.
Jacob Waymire, Sr., Secondary Education, Grimes, Iowa
 
Women’s Cross Country (9)
Haley Arens, Jr., Biology, Crofton, Neb.
Helen Gould, So., Kinesiology & Sport Management, West Des Moines, Iowa
McKenna Herrmann, Fr., Kinesiology & Sport Management, Belle Plaine, Minn.
Abrielle Jirele, Fr. Communication Science & Disorder, Eden Prairie, Minn.
Maddie Lavin, Sr., Media & Journalism, Vermillion, S.D.
Laura Nelson, Sr., Medical School, Gayville, S.D.
Karlee Phillips, Fr., Media & Journalism, Sioux City, Iowa
Abby Ripperda, Jr., Physical Therapy, Sioux Falls, S.D.
Renee Thompson, Fr., Medical Biology, Papillion, Neb.
 
Men’s Golf (2)
Ben Hicks, Sr., Kinesiology & Sport Management, Victoria, Minn.
Ryan Neff, Jr., Accounting and Operational Analytics, Sioux Falls, S.D.
 
Women’s Golf (5)
Danica Badura, So., Kinesiology & Sport Management, Aurora, Neb.
Liz Duncan, Sr., Medical Biology, Brandon, S.D.
Akari Hayashi, So., Art, Victoria, British Columbia
Laerke Jensen, Sr., Accounting, Hobro, Denmark
Emma Sabbagh, Sr., Nursing, Kelowna, British Columbia
 
Women’s Soccer (14)
Maliah Atkins, So., Kinesiology & Sport Management, Roxborough, Colo.
Kayla Aymar, So. Kinesiology & Sport Management, Sioux Falls, S.D.
Teresa Fontenot, Sr., Political Science and English, Ventura, Calif.
Hattie Giblin, So. Kinesiology & Sport Management, Sioux Falls, S.D.
Anna Hossfeld, So., Finance and Health Services Administration, Parker, Colo.
Brooke Kercher-Pratt, So., Business Administration, Broomfield, Colo.
Kyla Knapke, So., Nursing, Aurora, Colo.
Caroline Lewis, So., Accounting, Adrian, Mich.
Tatum Lundgren, So., Pre-Elementary Education, Omaha, Neb.
Abby Ostrem, Sr., Master’s of Kinesiology & Sport Management, Wylie, Texas
Maggie Pallesen, So., Political Science, Omaha, Neb.
Christin Schmidt, So., Communication Science & Disorder, Fruit Cove, Fla.
Maddison Sullivan, Sr., Master’s of Public Administration, Rapid City, S.D.
Lexie Wood, Jr., Nursing, Rapid City, S.D.
 
Softball (6)
Grace Garcia, Sr., Master’s of Public Health, Leawood, Kan.
Mia Kraimer, Sr., Kinesiology & Sport Management, Lonsdale, Minn.
Gabby Moser, So., Biomedical Engineering, Central City, Neb.
Rylee Nicholson, Fr., Pre-Business, Frisco, Texas
Macy Schroedermeier, Jr., Kinesiology & Sport Management, Sioux Falls, S.D.
Courtney Wilson, Sr., Elementary Education and Special Education, Grand Island, Neb.
 
Men’s Swimming & Diving (6)
Aidan Gantenbein, Jr., Kinesiology & Sport Management, Valley Center, Kan.
Zachary Kopp, Jr., Kinesiology & Sport Management, Otsego, Minn.
Jake Leichner, Sr., Operational Analytics and Business Administration, Highlands Ranch, Colo.
Parker Sonnabend, So., Secondary Education, Brillion, Wis.
Caleb Swanson, So., Sustainability and Political Science, Mitchell, S.D.
Jacob Won, Sr., Economics, Katy, Texas
 
Women’s Swimming & Diving (19)
Lucie Anderson, Sr., Nursing, Mitchell, S.D.
Meghan Atwell, Sr., Addiction Counseling and Prevention, Englewood, Colo.
Naomi Bingham, Sr., Biology, Mukilteo, Wash.
Leah Drengenberg, Sr., Medical Biology, Dixon, Ill.
Isabel Fairbanks, Sr., Health Sciences, Highland, Mich.
Stella Fairbanks, So., Health Sciences, Highland, Mich.
Sydney Fulton, Sr., International Studies and Spanish, Denver, Colo.
Anika Gram, Jr., Medical Biology, Burnsville, Minn.
Teagan Haberkorn, Sr., Kinesiology & Sport Management, Highlands Ranch, Colo.
Lizzie Hunt, Jr., Kinesiology & Sport Management, Littleton, Colo.
Ella Kubas, Jr., Business Administration, Milton, Ontario, Canada
Sloane Lightfoot, So., Kinesiology & Sport Management, Aurora, Ill.
Kayla Middaugh, So., Pre-Nursing, Shawnee, Kan.
Kara Owens, So., Pre-Elementary Education, Lincoln, Neb.
Kristen Quigley, Sr., Neuroscience, Guelph, Ontario, Canada
Katherine Roberson, Jr., Medical Biology, Fulshear, Texas
Dani Roney, Jr., Medical Biology, Lone Tree, Colo.
Payton Ryz, Sr., Communication Studies, Winnipeg, Manitoba, Canada
Madilyn Sindelar. Sr., Master’s in Kinesiology & Sport Management, Rocklin, Calif.
 
Women’s Tennis (5)
Habiba Aly, Sr., Master’s of Communication, Cairo, Egypt
Indy Ampaw, Sr., Kinesiology & Sport Management, London, United Kingdom
Anna Marija Bukina, Sr., Psychology, Riga, Latvia
Berta Girbau, Jr., Innovation and Entrepreneurship, Barcelona, Spain
Natka Kmošková, Sr., Media & Journalism, Pardubice, Czach Republic
 
Men’s Track & Field (12)
Alec Atwood, So., Business Administration, Beresford, S.D.
Charlie Babcock, So., Medical Biology, Forest Lake, Minn.
Dylan Blake, So., Accounting, Mapleton, Iowa
Jackson Coker, Sr., Master’s of Business Administration, Cedar Rapids, Iowa
Kaden Elder, Jr., Secondary Education, Windom, Minn.
Marshall Faurot, So., Business Administration, Scott City, Kan.
Eerik Haamer, So., Neuroscience, Tartu, Estonia
Ethan Heitman, So., Kinesiology & Sport Management, Lake City, Minn.
Dylan Kautz, So., Accounting, Norfolk, Neb.
Hugo Morvan, So., Computer Science, Vannes, France
Jessie Sullivan, Jr., Chemistry, Albion, Neb.
Jacob Waymire, Jr., Secondary Education, Grimes, Iowa
 
Women’s Track & Field (28)
Haley Arens, Jr., Biology, Crofton, Neb.
Meredith Clark, So., Finance and Operational Analytics, Syracuse, Neb.
Jaidyn Garrett, So., Kinesiology & Sport Management, Columbus, Neb.
Holly Gerberding, Sr., Master’s in Biology, Sturgis, S.D.
Helen Gould, So., Master’s in Kinesiology & Sport Management, West Des Moines, Iowa
Carly Haring, So., Medical Biology, Mitchell, S.D.
McKenna Herrmann, So., Kinesiology & Sport Management, Belle Plaine, Minn.
Gen Hirata, So., Media & Journalism, Fredericksburg, Va.
Abrielle Jirele, So., Communication Science and Disorder, Eden Prairie, Minn.
Madison Jochum, So., Kinesiology & Sport Management and Psychology, Salix, Iowa
Landon Kemp, Jr., Master’s of Communication, Greenville, Mich.
Erin Kinney, So., Kinesiology & Sport Management, Sioux Falls, S.D.
Lydia Knapp, So., Medical Biology, Linden, Iowa
Kylie Larson, Jr., Elementary Education, Sioux Falls, S.D.
Deidra Marrison, Jr., Health Sciences, Austinburg, Ohio
Lauren Meyer, Fr., Medical Biology, Syracuse, Neb.
Haley Miller, So., Kinesiology & Sport Management, Hugo, Minn.
Cassidy Mooneyhan, So., Psychology, Pea Ridge, Ark.
Karlee Phillips, So., Media & Journalism, Sioux City, Iowa
Jacy Pulse, So., Pre-Nursing, Salem, S.D.
Sara Reifenrath, So., Computer Science, Hartington, Neb.
Abby Ripperda, Jr., Physical Therapy, Sioux Falls, S.D.
Sydney Shaw, So., Health Sciences, White Owl, S.D.
Delaney Smith, Fr., Kinesiology & Sport Management, Windom, Minn.
Josephine Starner, Jr., Master’s of Interdisciplinary Studies, Council Bluffs, Iowa
Renee Thompson, So., Medical Biology, Papillion, Neb.
Josephina Wright, Jr., Sport Marketing & Media, Chandler, Ariz.
Alli Wroblewski, Sr., Master’s of Kinesiology & Sport Management, Bettendorf, Iowa
 
Volleyball (12)
Aimee Adams, Jr., Nursing, Breda, Iowa
Brooklyn Bollweg, Jr., Criminal Justice, Sioux Falls, S.D.
Evelyn Diederich, So., Pre-Business, Overland Park, Kan.
Claire Gerdes, Sr., Master’s of Business Administration, Cedar Falls, Iowa
Madison Harms, Jr., Biology, Sergeant Bluff, Iowa
Mattie Johnson, So., Accounting, Potter, Neb.
Elizabeth Juhnke, Jr., General Studies, Lakeville, Minn.
Madison Jurgens, Sr., Master’s of Business Administration, Odell, Neb.
Laura Petterson, So., Biology, Sioux Falls, S.D.
Brooklyn Schram, So., Health Services Administration, Papillion, Neb.
Sami Slaughter, Sr., Master’s of Interdisciplinary Studies, Harrisburg, S.D.
Lolo Weideman, Sr., Psychology, Center Point, Iowa
 
 

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.